AB, Almanya’nın 34,5 milyar Euro’luk Uniper’i kurtarma paketini onayladı

Avrupa Birliği (AB) Komitesi, Almanya’nın güç krizinde mali yapısı bozulan Uniper şirketine 34,5 milyar Euro’yu sermaye sağlamasına onay verdi.

AB Kurulu, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle yaşanan güç krizinde Almanya’nın Uniper’in sermaye yapısını tekrar düzenlemesine yönelik önleminin onaylandığını bildirdi.

Açıklamada, AB kamu dayanak kuralları uyarınca Almanya tarafından bildirilen toplam 34,5 milyar Euro’ya varan yine sermayelendirme müdahalesinin gerekli ve uygun bulunduğuna işaret edilerek, bu önlemin Uniper’in müşterilerine hizmet sağlamaya devam etmesini sağlayacağı ve Almanya’da doğal gaz piyasasında önemli aksamaların önlenmesine yardımcı olacağı söz edildi.

8 milyar Euro acil sermaye artışı

Uniper’in Almanya tarafından yine sermayelendirilmesi kapsamında şirkete 8 milyar Euro’luk acil nakit sermaye artışı sağlanacağına dikkat çekilen açıklamada, pay başına 1,70 Euro sermaye taahhüt edileceği kaydedildi.

Açıklamada, Almanya’nın firmaya 2024’e kadar basamaklı biçimde ödemeyi planladığı 26,5 milyar Euro’luk kayıtlı sermayenin de onaylandığı belirtildi.

AB üyesi ülkelerin kamu desteklemelerini ne biçimde sağlayacaklarını belirleme yetkisi, AB Kurulunun vazife alanına giriyor.

Üye ülkeler, kamu desteklemelerini yalnızca rekabete ziyan vermeyecek biçimde ve kamu faydasına uygun durumlarda kullanabiliyor.

Rusya’ya uygulanan yaptırımlardan etkilendi

Gazprom, Rusya-Ukrayna Savaşı öncesi Uniper’in en büyük gaz tedarikçisiydi. Rusya’dan gaz teslimatlarındaki büyük düşüş sonrası müşterilerin arz güvenliğini sağlamak için Uniper, bir mühlet spot piyasadan daha yüksek fiyatlarla gaz tedarik etti ve maliyetler tüketicilere yansıtılmadığı için değerli kayıplar yaşadı.

Alman hükümeti, güç krizi sürecinde arzı garanti altına almak için Finlandiya kamu şirketi Fortum’un çoğunluk payına sahip olduğu Uniper’in yüzde 99’unu alıp kamulaştırmaya karar vermişti.

Enerji krizi sürecinde mali yapısı bozulan Uniper, ocak-eylül devrinde yaklaşık 40 milyar Euro ziyan açıklamıştı.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir