Ahmet Davutoğlu’ndan cumhurbaşkanı adaylığı açıklaması: ‘Yılbaşından önce aday ismi zikredilmez’

Katıldığı canlı yayında konuşan Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, cumhurbaşkanı adayı hakkında “6’lı Masa’dan birisi olacaksa, dışarıdan da olacaksa siyasi kimliğinden arınarak geçiş sürecini yönetmesidir” dedi.

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programına konuk olan Davuoğlu’nun öne çıkan tabirleri şöyle:

“DEMİREL İLE ECEVİT KONUŞSAYDI TAHMİNEN İHTİLAL OLMAZDI”

“6’lı Masa’nın en kıymetli tarafı ta çağdaşlaşma periyodundan bu yana üretilen bütün siyasi akımların prestij gören temsilcileri orada. Birbirleriyle oturup o masada tartışıyorlar. Jöntürkler, Hürriyet İtilaf Partisi, İttihat Terakki, Hürriyet Partisi’nde savunulan fikirler o masada.

İktidar bu büyük kazanımların sağlam temelleri üzerinde kurulmamasını istemediği için çabuk ile çatışma çıkarmayı çalışıyor. Bir an evvel Cumhurbaşkanı adayınızı açıklayın diyor. Bizim gayemiz temelin sağlam atılması. Ferdî tartışma değil hiçbir önder.

Daha bu 6’lı Masa oluşalı 8-9 ay oldu. Genel liderler kendi tabanlarına ‘gerilime, paniğe gerek yok’ bildirisini verdi. Biz 6’lı Masa ile toplumsal tansiyonu indirdik, bir ortaya gelebileceğimizi gösterdik. 12 Eylül öncesinde merhum Demirel ile merhum Ecevit konuşsaydı tahminen ihtilal olmazdı. Bizim birinci misyonumuz toplumsal tansiyonu indirmek. İktidar seçime giderken her türlü yolu, tekniği Makyavelist halla kullanacak, biz ilkesel tutum sergileyeceğiz.”

“SEÇİM TARİHİ AÇIKLANANA KADAR TARTIŞMAYALIM DEDİK”

“12 Şubat’ta Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunu seçim tarihi açıklanana kadar ortamızda tartışmayalım dedik” ifadelerini kullanan Davutoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı sorunu yahut bir öteki kimsenin adaylığı masaya gelmedi. Bir fiili iklim oluşturma gayretini gerçek bulmam. Bu türlü hassas husus varken, daima fiili iklim, atmosfer oluşturulurken. Biz bir kişi için, bir parti için bir ortaya gelmedik. Bir kişi için dağılmayız. Genel liderlerin girmediği alana, genel lider yardımcılarının girmemesi lazım. Bu benim partim için de bu türlü. Üzerimizde ağır sorumluluk var. Hepimiz olgunluk içinde davranmamız lazım.

12 Şubat’ta Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunu seçim tarihi açıklanana kadar ortamızda tartışmayalım dedik. Şu anda o denli bir tartışmayı yapmanın birçok açıdan mahsuru da var. 6’lı Masa’nın evvel konuşacağı sıkıntı bu idare nasıl olacağı? 6’lı Masa’yı keşke canlı yayınlasaydık diye birbirimize söylüyoruz. Şahsi nezaketimiz devlet idaresi ile ilgili konulardaki kararlarımızı etkilemez. Bizim kanaatimiz şu ki, bu sistem tespit edilirse; yani Cumhurbaşkanlığı kararname uygulamasını devam mı ettireceğiz? Asla! Anayasal düzenlemenin çok sıkıntı olacağı kanaatinde değilim. Meclis’te çoğunluğu elde edersek, bir Anayasa değişikliği ile bunu yaparız. Kendi kitlelerimize dönüp, ‘Cumhurbaşkanı şu partiden ancak biz sürecin içindeyiz’ diyebiliriz. ’28 Şubat’taki kazanımlar asla kaybedilmeyecek, bizim onayımız olmadan bir karar alınmayacak’ teminatını veririz.”

“O TAKIMLARIN HEPSİNİN KARNESİ ELİMİZDE”

Yapılan yolsuzlukları bildiğini söyleyen Davutoğlu, bürokratlara seslenerek şöyle konuştu:

“Pazar seçim oldu, Pazartesi o koltukta ben otursam hangi takımların ne kadar liyakatlı olduğu, hangi takımların yolsuzluğa bulaştığı, hangi bürokratların da hesap vermesi gerektiği çetelesi elimizdedir. Kimse bu bahiste sıfırdan bir şeye başlıyoruz kanaatine sahip olmasın. O fotoğraf elimizde. Buradan bürokratlara sesleniyorum; işini yapanları da biliyoruz, yolsuzluklara bulananları da. Yahut kaygısından yanlış iş yapmayıp hem de olumlu iş yapmayanları da biliyoruz. Vazifeyi ihmal dışında yasanın dışına çıkmış olanlar katiyetle cezalandırılacak. Liyakatli olanlar, talimatlara karşın hakikat iş yapanlar yerinde kalacak. Bizim şu anda en fazla itina göstermemiz olan şey, insan kaynağımız. Kimseyi kaybetmeyeceğiz, herkesi koruyacağız. Devlette süreklilik sağlanır, kaosa yol açılmaz. Gerçek olan işler yapılır. Gücü kullanırken ortak aklı harekete geçiririz, herkesin fikrini alırız. O takımların hepsinin karnesi elimizde.”

“YILBAŞINDAN EVVEL ADAY İSMİ ZİKREDİLMEZ”

Cumhurbaşkanı adayının yılbaşından evvel açıklanmayacağını belirten Davutoğlu, hususa ait şu sözleri kullandı:

“Muhalefeti bekleyen en büyük tehlike kolay zafer psikolojisidir. Bütün ıslahatları yapan merhum Özal büyük mağlubiyet almıştı. Seçim gecesine kadar sonucu aşikâr olmayan süreçtir. Her önlemi alacaksınız.

Bütün siyasi önderler alandalar. Halkın görmek istediği kesin, kararlı, ortak bir deklerasyon ise bu yapıldı, daha güçlüsü de yapılacak. Yılbaşından evvel aday ismi zikredilmez lakin altyapısı kurulur.

Burada en kıymetli şey ‘ben’ değil ‘biz’ dememiz. O masadan aday çıkması halinde partisiyle olan alakasını kesmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir sonraki seçim için hırslı olmayan birinin olması geçiş sürecini kolaylaştıracaktır. Bu benim kanaatim, partimizin kanaati.

6’lı Masa’da konuşulmuş değil. 6’lı Masa’dan birisi olacaksa, dışarıdan da olacaksa siyasi kimliğinden arınarak geçiş sürecini yönetmesidir. Farklı kesitlerden oy verecek olan kitleler ‘Bu bir müddet sonra kendisi için çalışır’ kanaatine varabilirler. ‘Ben geçiş sürecini yöneteceğim, siyasi ikbal için bunu yapmayacağım’ demesi kolaylaştırır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir