“ASEAN Haftası” etkinlikleri YTB’de başladı

Dört gün sürecek program kapsamında Güneydoğu Asya Ülkeleri ilişkin kültürel etkinlikler, sinema şovları ve el sanatları sergilenecek. 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Dışişleri Bakanlığı ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği tarafından organize edilen (ASEAN) “ASEAN Haftası” aktiflikleri başladı.  YTB’nin konferans salonunda düzenlenen 4 gün sürecek olan program kapsamında ASEAN ülkelerinin kültürleri yansıtan; fotoğraf standı, el sanatları, yemek tanıtımı ve sinema gösterimi üzere etkinlikler sergilenecek.

Etkinliğe Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, YTB Lideri Abdullah Eren, ASEAN üyesi 8 (Tayland Krallığı, Endonezya Cumhuriyeti, Kamboçya Krallığı, Brunei Darussalam, Vietnam, Singapur, Filipinler, Malezya Krallığı) ülkenin büyükelçileri ve davetliler katıldı.

Programda konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, Güney Asya bölgesinin varlıklı tarihi, etnik, kültürel ve dini çeşitliliği ile tanındığını aktardı. ASEAN ile kurumsal bağların 1999 yılına dayandığına işaret eden Önal, “Türkiye olarak, Asya Pasifik’te ASEAN’ın değerli ortağı olacağız. 2017’de sektörel diyalog ortağı olduk” dedi.

BİRLİKTE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

ASEAN ve ferdi üye ülkelerle daha derin ve daha geniş bir iş birliği geliştirmeyi hedeflediklerine dikkat çeken Önal “Amacımız; ASEAN ile birlikte yapısal siyasi diyaloğu derinleştirmek ve genişletmek. Bunun yanında; bilim, teknoloji ile sürdürülebilir kalkınma üzere öncelik verilen başka alanlarda da iş birliğini artırmayı hedefliyoruz. Pahalı kültürel mirasımızı desteklemek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

YTB Başkanı Eren ise, kamu diplomasisi çerçevesinde toplumların birbirlerini tanımalarını sağlamak ve ileriye dönük dayanışma göstermenin kesin gayeleri olduğunu olduğunu aktardı.  YTB Başkanı Eren, ASEAN gibi esaslı tertiplerin, ülkemizin bölge beşerlerine yakınlaşmasını ve bu sayede yeni fırsatlara kapı aralanmasını kolaylaştırabileceğini söyledi.

PEK ÇOK FAALİYETİ HAYATA GEÇİRDİK

Eren, 2019’dan bu yana YTB’nin desteklediği ve ASEAN ülkelerinden gençlerin de katıldığı pek çok faaliyeti hayata geçirdiklerine dikkat çekerek şunları kaydetti; “Örneğin iki program hâlinde düzenlenen “Gelecek Jenerasyon Akademisi” bunlardan biridir. “Asya Pasifik Online Medya Eğitim Programı” da Anadolu Ajansı takviyesiyle gerçekleştirilmiştir. Üniversitelerimizin işbirliği ile düzenlenen “Asya Pasifik Çalıştayı”nda ise, “Yeniden Asya Açılımı Çerçevesinde Fırsatlar ve Zorluklar” konusu ele alınmıştır. Son olarak “Osmanlı – Güneydoğu Asya İlişkileri” üzerine yayınlanacak olan bir kitabın çalışmaları devam etmektedir.”

YTB uyumunda yürütülen ve Türkiye’nin global çaptaki eğitim markası olan Türkiye Bursları’nın, dünyanın her ülkesinden öğrencilere burslu üniversite imkânı sunduğunu hatırlatan Eren, her yıl yaklaşık 4 bin milletlerarası öğrencinin yararlandığı programdan Güney Asya ve ASEAN ülkelerinden öğrenciler de istek gösterdiğinin altını çizdi. Eren, bu umut verici sayıların daha da artmasının, Türkiye ile ASEAN ülkeleri ortasındaki alakaları farklı bir boyuta taşıması açısından değerli olduğunu söyledi. 

YTB’nin aktiflik ve konferans alanında düzenlenen program 4 gün boyunca ziyaretçilere açık olacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir