Ayvalık tostu CNN’de

CNN International, Bodrum ve Alaçatı üzere hayli turistik tatil destinasyonlarının yanında Ayvalık ve Cunda’nın kendine has tarihi dokusu ve kültürüyle bölgenin geçmişine dair notlar paylaştı. Osmanlı Devleti’nin son devrinde bölgedeki kozmopolit yapıya dikkatin çekildiği makalede, mutfağımıza geniş bir yer ayrıldı.

ESKİ MİMARİ KORUNUYOR

Ayvalık tostunun yanı sıra bilhassa ot yemekleri ve zeytinyağına başka bir başlık açılırken ilçenin yüz yıl evvelki mimari yapıyı koruduğu da vurgulandı. Ayvalık ve Cunda’ya gelecek turistler için çeşitli tekliflerin sunulduğu yazıda, iki merkezdeki eski konutlarının atölye sahipleri ve sanatkarlar için cazip bir alan sunduğu aktarıldı. Turistlerin bu yüzden ahşap, seramik ve dokumacılık üzere el imali eserleri ağır bir ilgi gösterdiği tabir edilirken zeytinyağından elde edilen eserlerin en çok satılanlar ortasında birinci sıralarda yer aldığı kaydedildi.

TURKAEGEAN TARTIŞMA YARATMIŞTI

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’nin (EUIPO), Türkiye’nin yurt dışına yönelik turizm tanıtımlarında “Turkaegean” (Türk Egesi) markasını kullanmasına yeşil ışık yakması geçen yıl Yunanistan’da büyük reaksiyona neden olmuştu. Periyodun Yunan Kalkınma ve Yatırım Bakanı Adonis Georgiadis Türkiye’nin bu atağından geç haberdar olduklarını ve karşılık vermekte geciktiklerini söyleyerek özür dilemişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir