Bakan Yanık hakkında suç duyurusu

Depremlerin akabinde, afet bölgesindeki kayıp çocukların nerede olduğu sorusu hâlâ karşılık bekliyor. Çocukların kaçırıldığı ve tarikatlara verildiği konusunda ise net bir açıklama yapılmadığını kaydeden Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der), kayıp çocukların nerede olduğunu sorarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık hakkında hata duyurusunda bulundu.

BirGün’ün haberine nazaran, Veli-Der Basın Sözcüsü Ali Aluç, “Devletin bu çocukları muhafaza altına almak zorundadır. Bu, toplumsal devlet olmanın gereğinden öte, devletin misyonudur ve bu vazife hiçbir kişi, kurum, kuruluş ve dini yapılara devredilemez” dedi.

Kayıp çocuklar nerede?

Aluç, “Refakatsiz kalmış depremzede çocuklarımız bir formda dini yapıların eline düşmektedirler. Basında yer alan haberlere nazaran; binin üzerinde çocuğumuz kayıp, 1.100 çocuğumuz Menzil Tarikatının Adıyaman’daki köyünde tutulmaktadır. Daha evvel yeniden basında yer alan habere nazaran, zelzelede babalarını kaybetmiş 9 çocuğumuz, Sakarya’da İsmailağa Cemaatinin denetiminde olan Diyanete bağlı Kuran kursuna verildiği Vilayet müftülüğü ve cemaat sorumluları tarafından açıklanmıştır. Depremzede çocuklarımızın nakillerinin sayısı ise 200 bini aştı” diye konuştu.

“Görev ihmali yaptılar”

Derya Yanık’ın, “Bizim Menzil cemaatine ya da rastgele bir yere verecek bir çocuğumuz yok lakin beşerler kendi çocuklarını diledikleri yerde bulundurabilirler” açıklamasına da reaksiyon gösteren Aluç, “Bakan yaptığı skandal açıklamayla büyük bir sorumsuzluk örneği göstermiştir. Misyonunu yerine getirmeyerek ve bu çocuklarımızın yasadışı dinî yapıların eline düşmesine sebep olarak TCK’nin 257. Unsuruna nazaran ‘Görevi İhmal ve Vazifesi Berbata Kullanma’ kabahati işlediğini düşünüyor ve hakkında Cumhuriyet Savcılığına cürüm duyurusunda bulunuyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir