Gözler TBMM’de: Bakanlar bugün yemin edecek, Meclis Başkanı seçilecek

Önce milletvekili sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin merasimlerinin gerçekleştirilmesinin akabinde çalışmalarına orta veren Meclis, bugün toplanarak hem Meclis Başkanlığı için seçim yapacak hem de yeni bakanlar yemin edecek.

Milletvekili seçilen lakin yeni kabine atanıncaya kadar misyonlarına devam ettikleri için Mecliste yapılan yemin merasimine katılmayan eski bakanların da bugün Meclis’te yemin etmeleri bekleniyor.

Milletvekillerinin yemin ettiği 2 Haziran’dan itibaren başlayan Meclis Başkanlığı için müracaatlar dün sona erdi. Bugün Meclis Başkanlığı seçimin tamamlanması planlanıyor. Meclis Başkanlığı seçiminin birinci iki tipinde anayasaya nazaran üçte iki çoğunluk olan 401 oy gerekiyor.

Üçüncü cinste ise salt çoğunluk 301 oy gerekli. Meclis’teki milletvekili dağılımı çerçevesinde Meclis Başkanlığı seçimi üçüncü çeşitte tamamlanacak.

Meclis Liderinin seçilmesinin akabinde Meclis Başkanlık Divanı ve komiteler oluşturulacak.

Partilere kaç üyelik düşeceği temsil edildikleri milletvekili sayılarına nazaran belirlenecek. Başkanlık Divanı ve komitelerdeki üye dağılımında Cumhur İttifakı lehinde bir dağılımı gerçekleşecek.

Meclis’in, seçim süreçleri tamamlandıktan sonra yasa teklifleri için Haziran ayında çalışması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir