Meclis dar gelirli yaşlıların sorunu için komisyon kurdu! Birinci durak belli oldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yaşlı vatandaşların çeşitli alanlarda yaşadıkları sıkıntıların araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması için komite kurdu. 19 üyeden oluşan ve 3 ay vazife yapması planlanan kurul üyeleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaşlılara yönelik proje ve faaliyetlerini incelemek üzere Kocaeli’ye geldi.

Komisyon, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden yaşlılara yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Toplantıda kendi muhtaçlıklarını karşılamakta zorlanan 65 yaş üstü bireylere sunulan “Geniş Ailem” projesinin de sunumu yapıldı. Geniş Ailem projesinin gayeleri ve kapsadığı hizmetler aktarıldı. Bugüne kadar 314 bin 238 hizmet sunumu gerçekleştiği öğrenildi.

YAŞLILARA YÖNELİK PROJELER

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, büyükşehir olarak yaşlılara yönelik birçok proje yürüttüklerini tabir etti.

Başkan Büyükakın yaptığı konuşmada, “Sosyal hizmet alanında faaliyet gösteren çalışmalar aslında büyük risk alanındadır. Toplumsal Bilimler içinde hizmetlerin sürdürülebilirliğini sağlama açısından en kirik sorunlardan biridir. Mesela bir hizmeti sağladığınızda o hizmeti keyfi olarak vermek popülizm tarafına yaklaşmak ile sürdürülebilirliğini sağlamak ortasında gerçekten çok ince çizgi vardır ve vakit zaman bunlar gözden kaçırılır. Bir müddet sonra bilhassa 90’ların başından itibaren gelişmiş ülkelerde yaşlanan nüfusa dair problemlerle birlikte tartışılan bir toplumsal siyaset sorunu vardır. Ülkemiz bununla daha yüz yüze gelmedi. Nüfustaki yaşlanma sorunu ile birlikte hem sıhhat harcamalarında hem de toplumsal harcamalarda önemli külfetler artmaya başlayacak. Sigorta sistemi öbür kahırlara maruz kalacak. Bunun sürdürülebilirliği başlı başına bir sorun olacak” dedi.

İŞTE KOCAELİ’NİN SEÇİLME NEDENİ

AK Parti İstanbul Milletvekili ve Komisyon Başkanı Erol Kaya, yaşlılara yönelik pek çok faaliyet ve proje geliştiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Bizim kurul olarak birinci çalışmamız. Bizim buradaki temel gayemiz 1 Haziran’da başlattığımız ve 31 Aralık ortası izleyeceğimiz kurul çalışmamızdır. Yaklaşık 8 kamp yaptık. Kurum, STK ve akademisyenlerle fikir alışverişinde bulunduk. Amacımız projeleri uygulamalarıyla görmek. Ülkemizin yaşlı nüfusu artmaktadır. Türkiye üzerinden yüzde 8 yaşlı bireyi olan Kocaeli’de sirenler çalmaya başladı diyebiliriz. Zira Avrupa yüzde 10 düzeyinde olan yaşlı nüfusunu yaşlı bir toplum olarak görüyor. Türkiye bu skalaya girmek üzere. Bizim bunun önüne geçmemiz mümkün değil. Bu aslında çok düzgün bir şey. Sağlıklı yaşayan ve ömrü uzayan yaşlı bir nüfusumuz var. Kocaeli örnek bir belediyedir, bu sebeple birinci ziyaret durağımız Kocaeli oldu. Buradaki çalışmalardan bir rol model oluşturmalıyız. Bunu örf, adet ve tekliflerle bize sunabilirsiniz” diye konuştu.

KOMİSYONUN ÜYE SAYISI 19

Öte yandan, TBMM Genel Kurulu’nda siyasi partilerin tıpkı bahiste verdikleri önergelerin birleştirilmesi sonucunda oluşturulan ‘Yaşlıların Hayatın Çeşitli Alanlarında Yaşadıkları Problemlerin Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesini öngören Araştırma Komisyonu’ 19 üyeden oluşuyor. Buna nazaran Meclis Araştırma Komisyonu’nda Erol Kaya Lider, İbrahim Halil Fırat Lider Vekili, Lütfiye Selva Çam Sözcü, Abdurrahman Lider Katip, Müzeyyen Şevkin, Kemal Peköz, Arife Polat Düzgün, Yavuz Subaşı, Mustafa Esgin, İmam Hüseyin Filiz, Dilşah Canbaz Kaya, İffet Polat, Nazır Cihangir İslam, Cemal Bekle, Sefer Aycan, Emine Zeybek, Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Neslihan Hancıoğlu ve Semiha Ekinci üye olarak misyon yapıyor.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir