Pepsico 2022 Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) raporunu paylaştı


PepsiCo, 2022 Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) Özetini yayınlayarak PepsiCo Positive’in (pep+) 2021 yılında hayata geçirilmesinden bu yana ilk tam raporlama yılı sonuçlarını paylaştı. PepsiCo Türkiye de yerel olarak geliştirdiği projeler ve attığı adımlarla ÇSY hedeflerine katkıda bulundu. Sonuçlar hakkında konuşan PepsiCo Sürdürülebilirlikten Sorumlu Başkan Jim Andrew, “2019 yılından bu yana 2,25 milyar dolarlık yeşil tahvil ihraç ettik.  Net sıfır emisyon hedefi ve daha önce geri dönüştürülmemiş plastik kullanımını azaltma da dahil olmak üzere pep+ gündemimizin kritik kısımlarına yönelik önemli yatırımlar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz” dedi. 

Dünyanın lider yiyecek ve içecek şirketlerinden biri olan PepsiCo, PepsiCo, 2022 Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) Özetini yayınlayarak PepsiCo Positive’in (pep+) 2021 yılında hayata geçirilmesinden bu yana ilk tam raporlama yılı sonuçlarını yayınladı.

Malzemelerin nasıl yetiştirildiğinden, ikonik ürün portföyünün nasıl üretildiğine, taşındığına ve satıldığına ve tüketicilere sunulan seçeneklere kadar PepsiCo’nun işinin neredeyse tüm yönlerine temas eden bir uçtan uca dönüşüm programı olan pep+ aynı zamanda ÇSY hedeflerinin belirlenmesini ve bu hedeflere yönelik çalışmalara ilişkin tüm eylemleri şekillendiren bir çerçeve niteliği taşıyor.

Şirket pep+ doğrultusunda yürüttüğü çalışmalar kapsamında hazırladığı Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) Özeti, 2022 yıl sonu itibarıyla şirketin sürdürülebilirlik odaklı çalışmalarını anlatıyor. Bu rapor kapsamında PepsiCo 2022 yılında, beslenme, tarım, sosyal (insanlar ve topluluklar), su kullanımı verimliliği ve güvenli suya erişim hedeflerinde önemli ilerlemeler kaydettiğini bildirdi. PepsiCo, iklim emisyonlarını ve daha önce geri dönüştürülmemiş plastik kullanımını azaltmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Şirketin 2022 ÇSY sonuçlarını yorumlayan Sürdürülebilirlikten Sorumlu Başkan Jim Andrew, “İş büyümemizi kaynak kullanımımızdan ayrıştırmak zor olmaya devam edecek. Ancak uzun vadeli hedeflerimize ulaşmak kritik önem taşıyor ve nasıl ve nerede düzenlemeler yapmamız gerektiğini hızla öğreniyoruz. 2019 yılından bu yana 2,25 milyar dolarlık yeşil tahvil ihraç ettik.  Net sıfır emisyon hedefi ve daha önce geri dönüştürülmemiş plastik kullanımını azaltma da dahil olmak üzere pep+ gündemimizin kritik kısımlarına yönelik önemli yatırımlar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Ayrıca, birçoğu düzenleyici nitelikte olan ilerlemenin önündeki engelleri kaldırmak için de özenle çalışmayı sürdüreceğiz. Sistemik sorunların ele alınmasında karşılaşılan güçlükler kayda değer olduğundan, hepimizin olmak istediği yere ulaşmak için çok paydaşlı bir yaklaşım gerekiyor” dedi. 

Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Ramon Laguarta ve Jim Andrew ise bir video mesajı yayınlayarak PepsiCo’nun gezegen ve insan odaklı hedeflerine yönelik ilerleme ve sistemik değişimi ele almak için vakit kaybetmeden kolektif eyleme geçilmesine ilişkin görüşlerini paylaştı.   

 

PepsiCo’nun bildirdiği sonuçlar şu şekilde:

 • Hazır gıda portföy hacminin %75’i geçen sene olduğu gibi bu sene de 100 kalori başına 1,1 gram doymuş yağı aşmadı.
  1. PepsiCo bu hedefe ilk olarak 2021 yılında, planlanandan dört yıl önce ulaştı.  
 • 2022 yılında ürün portföyündeki ilave şeker ve sodyum oranı daha da azaltıldı.
  1. PepsiCo’nun içecek portföy hacmini %56’sı 12 onsluk (354,8 ml) porsiyon başına 100 kaloriden daha az ilave şeker içeriyor. Bu oran 2021 yılında %53’tü.
  2. 2021 yılında PepsiCo’nun hazır gıda portföy hacminin %66’sında kalori başına 1,3 miligram veya daha az sodyum bulunuyorken, bu oran şimdi %68’e yükseldi.
 • PepsiCo, 2022’de yenileyici tarım ayak izini iki kattan fazla artırarak küresel çapta 900.000 dönümün üzerine çıkardı.
  1. PepsiCo Türkiye, Anadolu Meraları iş birliği ve PepsiCo Vakfı desteğiyle Konya’da gerçekleştiren Lay’s Yenileyici Tarım projesiyle toprağın ekolojik sağlık puanında yüzde 45’e varan oranlarda elde ettiği iyileşmeye ek olarak 75 küçük ölçekli çiftçiye hibe desteği verdi ve eğitimlerle 1000 çiftçiye ulaştı.
  2. PepsiCo Türkiye ana hammaddelerinden olan cipslik patatesi %100 sürdürülebilir olarak üretmeye başladı.
  3. PepsiCo, çiftçilerin daha dayanıklı hale gelmesini sağladı ve tarım kaynaklı karbon emisyonlarını 330.000 metrik tondan fazla oranda azalttı. Bu oran, 73.000’i aşkın aracın bir yıl boyunca trafikten çekilmesine eşdeğer.
 • Şirketin ABD’deki yönetici pozisyonlarında Hispaniklerin temsil oranını %10’a çıkarma hedefi aşıldı. 
  1. PepsiCo bu hedefine öngörülenden üç yıl önce ulaştı.  
 • 2015’ten bu yana su riskinin yüksek olduğu bölgelerdeki operasyonlarda su kullanımı verimliliği %22 oranında artırıldı.
  1. PepsiCo halihazırda 2025 yılına kadar %25’lik artış hedefine emin adımlarla yaklaşmaktadır.
 • 2022’de 12 milyon kişinin daha güvenli suya erişimi sağlandı.
  1. PepsiCo 2006 yılından bu yana 80 milyondan fazla kişinin güvenli suya erişimini sağladı.

 

PepsiCo ayrıca ambalajlama ve emisyon azaltımı konusunda daha fazla ilerleme kaydetmeyi hedeflediğini; bu konuya yönelik ilerleme sağlayacak planlar üzerinde çalışıldığını ve kayda değer fark yaratması beklenen eylemlere öncelik verildiğini duyurdu.

PepsiCo’nun çiftçileri süreçlere dahil etme ve iklim değişikliğini ele almak için yenileyici tarım uygulamalarından yararlanma yaklaşımını yorumlayan Ulusal Buğday Üreticileri Birliği CEO’su Chandler Goule, “PepsiCo, gıda şirketlerinin ve üreticilerin sürdürülebilir, uygun fiyatlı ve güvenli gıda yetiştirmek üzere nasıl etkili bir şekilde iş birliği yapabileceğini göstererek ön saflarda yer alıyor. PepsiCo tarıma anlamlı yatırımlar yaptı ve sürdürülebilirlik hedeflerinin hem ulaşılabilir olması hem de karşılıklı fayda sağlaması için en başından itibaren yetiştiricilerin sürece katılımına öncülük ettiğini” söyledi.

Şeffaf raporlama yapmayı taahhüt eden PepsiCo, Corporate Secretary tarafından verilen Kurumsal Yönetim Ödülleri’nde üç yıl üst üste büyük sermayeli şirketler kategorisinde “En İyi ÇSY Raporlaması” ödülüne de layık görülmüştü. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir