Pompeii Arkeoloji Parkı’nda yeni buluntular ortaya çıktı

İtalya’nın Napoli kentindeki Pompeii Arkeoloji Parkı’ndaki Roma İmparatorluğu devrindeki Regio IX (Bölge 9) yeni hafriyat alanı oluşturuldu. Müdafaa ve bakım projesi kapsamında Milattan Sonra (MS) 79 yılında Vezüv Yanardağı’ndaki büyük patlamadan patlamadan birinci buluntular ortaya çıktı.

İtalya Kültür Bakanlığından yapılan açıklamada, Pompei’de devam eden hafriyat çalışmalarında MS 79’da meydana gelen büyük patlamada ölen üç kişinin kalıntısının bulunduğu, bunların antik kentte ortaya çıkarılan en son arkeolojik buluntular olduğu belirtildi.

Söz konusu iskelet kalıntılarının, büyük patlamadan sonra katmanlar halinde lav, kül ve toprak katmanı altında kalan antik Pompei kentinde olay sırasında bir fırına sığınan iki bayan ile 3-4 yaşlarındaki bir çocuğa ilişkin olduğu aktarıldı.

Arkeologların kazılarında ayrıyeten Pompei’de mitolojik sahneler içeren iki freskli duvar da buldukları bildirildi.

Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano ile Pompei Antik Kenti Müdürü Gabriel Zuchtriegel, son buluntuların tespit edilmesine ait yaptıkları açıklamada, hafriyat grubunu çalışmalarından dolayı takdir etti.

Bakan Sangiuliano, “Bu kalıntıların bulunmasının sürmesi, Pompei’de ortaya çıkarılacak ne kadar çok şeyin olduğunu anlamamızı sağlıyor” diye konuştu.

Napoli yakınlarındaki antik Pompei kenti, her yıl binlerce turistin İtalya’da ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir