Sanat tarihçileri Tiktok’ta Salvador Dali’yi karalıyor

The Persistence of Memory üzere sürrealist yapıtıyla 1920’lerin sonlarına yanlışsız çağdaş sanata katkılarından ötürü İspanyol sanatçı Salvador Kısmı uzun müddettir hürmetle bahsediliyordu.

Tiktok üzerinden karalamaya yönelik birinci görüntü 2021 yılının Eylül ayında That_Art_History_Girl isimli kullanıcı tarafından ‘4 nedende Salvador Dali’nin sorunlu kişiliği’ başlıklı içerik paylaşıldı.

Paylaşılan imajlarda, ‘Hitler’den çok etkilenmişti, Çocukken 5 metrelik köprüden arkadaşını atmış yaralı halde olan arkadaşının kirazlarını yeme devam etmiş, 3 yaşındaki kız kardeşinin başını tekmeleyerek top olduğunu sanmıştım demiş” biçiminde anekdotlar yayınlandı.

Bu olayları Salvador Kısmı 1942’de yazdığı otobiyografisinde yayımlamış ve köprüden arkadaşını attığı olayda ‘Barcelona’da 5 yaşında bir çocuktum’ diyerek açıklamıştı.

Dali otobiyografisinde, “O öğlen esnasında, çok makûs halde aldığı darbe yüzünden başından leğenlerce kan akan çocuğun bir hafta yatakta yatması gerekti” dedi ve durumu “Sürekli geliş gidişler ve konutun içinde yenilendiği genel düzensizlik, beni derin sanrılı ruh haline soktu” biçiminde kıymetlendirdi.

‘İZİN VERİN SİZİN İÇİN SALVADOR DALİ’Yİ MAHVEDEYİM’

TikTok hesabı SarahDipity1, yaklaşık bir yıl sonra tıpkı olayları vererek ayrıntılar ekledi. Görüntüye ‘İzin verin sizin için Salvador Dali’yi mahvedeyim’ diyerek başladı.

Sarah paylaştığı görüntüde, “Bu adamın hala bir sanat kahramanı olarak anlatılmasına mana veremiyorum. Anlatılmaya berbat olaylarından başlamalı ve nasıl sorunlu bir sanatkara dönüştüğünü öğretmeliyiz,” dedi.

“SADİST, MAZOŞİST VE FAŞİST”

Ayrıca Sarah isimli kullanıcı Salvador Dali’yi, ‘Sadist, mazoşist ve faşist” olarak niteledi. George Orwell’ın Dali’nin otobiyografisi hakkında, ‘İğrenç bir insan lakin fevkalâde bir sanatçı’ biçiminde yorumladığını söyledi.

Salvador Dali’nin 20’li yaşlarda bayanların cinsel organına fobisi oluştuğunu uzunca bir devir bayanlarda kaçmaya çalıştığını ve kendisine ise saplantılı olduğunu söyledi. Sarah, ‘Kadının biri Dali’nin ayağının ne kadar hoş olduğunu söylemesi üzerine iltifat eden bayanı düşürdü ve yaralanmasına sebep oldu’ dedi.

Meşhur bıyıklı fotoğrafını çeken fotoğrafçı ile tıpkı gün kedi ve kovalı fotoğrafında gözüken 3 kedinin gerçek olduğunu ve Salvador Dali’nin keyifli olana kadar fotoğrafın 28 sefer tekrar canlandırıldığını söyledi. Sarah, ‘Kedilere, gün boyun fotoğraf çekimi için neredeyse azap edildi’ formunda söz etti.

“NAZİ SEMPATİZANI OLAN FAŞİSTTE ÖZENDİRMEYİN”

Sarah, Dali’nin Hitler aşığı olduğunu söyleyerek sanat öğretmenlerine, ‘Salvador Dali’nin havalı fotoğrafları olduğunu sürrealist eslerindeki enteresan fırça muvaffakiyetini takdir ederim lakin Nazi sempatizanı olan faşistten öbür birçok sürrealist bayan sanatkarlar da var. Ondan daha güzelini bulabiliriz’ formunda davette bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir