Sokak hayvanları için emsal karar: Çarptığı köpek için verdiği hukuk mücadelesini kazandı

İzmir’de çarptığı köpeği veterinerde tedavi ettiren avukat Yaşar Uçan’ın tedavi fiyatını almak için sigorta şirketine karşı verdiği hukuk uğraşı sokak hayvanlarına yönelik emsal bir kararla sonuçlandı.

Urla’da yaşayan Uçan, geçen ocak ayında aracıyla birdenbire önüne çıkan bir sokak köpeğine çarptı. Uçan, sağ art bacağı kırılan köpeği en yakın veterinerde ameliyat ettirdi. Tüm masraflar 5 bin 350 lira tuttu. 1 aylık tedavi bitince köpeği sahiplenip Marshall ismiyle bahçesinde bakmayı sürdüren Uçan, en başından itibaren süreç hakkında bilgilendirdiği trafik sigortası acentesinden masrafın tahsilini istedi. Lakin talebinin teminat dışı olduğu karşılığını aldı. Uçan yetkililerle irtibata geçerek, bir hayvana çarpma sonucunda verilen zararın tedavi masraflarının trafik sigortası tarafından karşılandığını hatırlattı. Bu defa de masrafın yüzde 50’sinin ödenebileceği karşılığını aldı.

Uçan bunun üzerine Sigorta Tahkim Komitesi’ne başvurarak “Bir anda önüme atlayan ve çarpmak zorunda kaldığım hayvanı o halde orada bırakamazdım. Buna ne ahlakım ne de vicdanım müsaade ederdi, kaldı ki Hayvanları Müdafaa Kanunu’na nazaran de bu suçtur” dedi. Yaptırdığı trafik poliçesinin teminatı kapsamı gereği ölçünün kendisine ödenmesini talep eden Uçan, Karayolları Trafik Kanunu’na nazaran ziyan verilenin araç olmasının koşul olmadığını kaydetti. Lakin tahkim kurulundan da olumsuz cevap aldı.

Uçan’ın itirazı üzerine Sigorta Tahkim Kurulu İtiraz Hakem Heyeti emsal bir karar aldı. Heyet, “Zarar gören hayvan sahipsiz de olsa, her vatandaşın hayvanın hayat hakkını müdafaa yükümlülüğü bulunmaktadır” dedi. Sigortacının, aracı kullanırken bir kimsenin vefatına yahut yaralanmasına, bir şeyin ziyana uğramasına sebebiyet vermiş olmasından ötürü sigorta yaptırana düşen tüzel sorumluluğu zarurî sigorta limitlerine kadar temin ettiğinin altını çizdi. Heyet, tedavi masrafının Uçan’a ödenmesine hükmetti.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir