Stoltenberg: Soğuk savaştan bu yana en ayrıntılı savunma planları üzerinde anlaştık

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Vilnius’taki NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Tepesi’nin kapanışında basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg, tarihi bir NATO Zirvesi’ni tamamladıklarını, iki gün boyunca İttifak’ı geleceğe hazırlama bakımından değerli kararlar aldıklarını söyledi. “Soğuk savaştan bu yana en detaylı ve sağlam savunma planları konusunda anlaştık. Savunma yatırımlarına ait taahhüdümüzü güçlendirdik. Ukrayna’nın NATO’ya yakınlaştırılması ve uzun vadede dayanağın artırılması konusunda anlaştık. Tüm dünyadaki iştiraklerimizi daha da derinleştirdik” diyen Stoltenberg, bugün açılış toplantısı yapılan NATO-Ukrayna Kurulu’nda NATO ve Ukrayna’nın eşit halde bir ortaya gelerek karar alacağını söyledi.

“UKRAYNA’YI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

NATO üyelerinin Ukrayna’ya yönelik yeni askeri dayanak vaatlerini memnuniyetle karşıladığını söz eden Stoltenberg, “Müttefikler, Rus saldırısının geri püskürtülmesine yardımcı olmak için on milyarlarca dolar askeri yardım sağladı. On binlerce Ukrayna askeri NATO üyeleri tarafından eğitildi, donatıldı. Ukrayna topraklarını özgürleştirmeye devam ederken muhtaçlık duyduğu sürece Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz” dedi. NATO üyelerinin şartları yerine getirdiği vakit Ukrayna’yı NATO’ya davet edeceklerini söyleyen Stoltenberg, Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda, Güney Kore ve Avrupa Birliği önderleri yaptığı görüşmeye de değindi. NATO’nun bölgesel bir ittifak olduğunu lakin global zorluklarla karşı karşıya bulunduğuna dikkat çeken Genel Sekreter, “Bugün, Avrupa’da yaşananlar Hint-Pasifik için kıymetli, Hint-Pasifik’te olanlar da Kuzey Amerika ve Avrupa için değerli. Pekin’in global atılganlığı ve Moskova’nın Ukrayna ile savaşı NATO, AB ve Hint-Pasifik ortakları ortasında daha sıkı uyumu gerektirmekte. Kuzey Kore’nin fırlattığı son füze dahil nükleer ve füze programlarını kınıyoruz, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun pek çok kararını ihlal etmekte, bölge ve global güvenlik açısından tehdit oluşturmakta. NATO, deniz güvenliği, yeni teknolojiler, iklim değişikliği üzere bahislerde ortak çalışmalar dahil olmak üzere özel olarak hazırlanmış iştirak programlarıyla Avusturya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore ile bağlarını güçlendiriyor” formunda konuştu.

“ÇİN KARŞISINDA NATO, HER ZAMANKİNDEN DAHA GÜÇLÜ”

Çin’in yeni askeri kabiliyetlerine yönelik büyük yatırımlarına değinen Stoltenberg, Çin’in 2035 yılına kadar Kuzey Amerika’ya ve tüm Avrupa’ya ulaşabilecek bin 500 adet nükleer savaş başlığına sahip olmasını beklediklerini belirtti. Hint-Pasifik bölgenin global zorluklarla karşı karşıya olduğunu söz eden Stoltenberg, Çin’in Afrika’ya, Kuzey Kutbu’na yaklaşma, kritik altyapıyı ve uzayı denetim altına almaya çalışma gayretleri karşısında NATO’nun vatandaşlarını ve pahalarını korumak için her zamankinden daha güçlü ve bir ortada durduğunu söyledi.

“SAVAŞ BİR AN EVVEL ADİL VE KALICI BİÇİMDE SONA ERMELİ”

Stoltenberg, Ukrayna’da savaşın sona ermesinin akabinde barışın nasıl korunacağına ait soruya ise “Şimdiden bunun nasıl yapılacağı konusunda spekülasyon yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Şu an için en değerlisi savaşın bir an evvel adil ve kalıcı halde sona ermesi. Bu, bizlerin en acil misyonu olan askeri dayanağın devam ettirmesi için bir neden. Ukrayna’ya farklı gelişmiş silah sistemlerini sağlamak kadar bu sistemlerin yedek modül, bakım, tamirinin devamını sağlamak da önemli” halinde yanıtladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir