Tosuncuk’un “kara kutusu” ilk kez konuştu

Çiftlik Bank ana davasında ”Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın da ortalarında bulunduğu 20 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Fatih Aydın, Mehmet Aydın ve nisan ayında Uruguay’dan Türkiye’ye iade edilen Osman Naim Kaya, cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada avukatlar hazır bulundu.

“FATİH AYDIN KELAM SAHİBİ DEĞİLDİ”

”Kara para aklama”, ”vergi kaçırma”, ”suç örgütü üyesi olma”, ”’dolandırıcılık” üzere kabahatlerden aranarak hakkında kırmızı bülten çıkarılan ve Türkiye’ye iadesi için yapılan müracaatın kabul edilmesinin akabinde 8 Nisan’da İstanbul’a getirilen Osman Naim Kaya birinci defa konuştu.

Duruşmada savunma yapan sanık Osman Naim Kaya, “Fatih Aydın’ı, Mehmet Aydın’dan 1 ay sonra tanıdım. Fatih Aydın alınan taşınır taşınmaz mallarda rastgele bir formda kelam sahibi değildi. Bana gereksinim olan şeyleri söyleyen ve aldıran kişi Mehmet Aydın’dı.” dedi.

“OSMAN NAİM KAYA İLE TOPLUMSAL MEDYADA TANIŞTIM”

Duruşmada kelam alan Mehmet Aydın ise şöyle konuştu:

”Osman Naim Kaya ile birinci başta, Uruguay ile ilgili bir görüntüde yorumunu gördüm. Facebook’tan ekledim. Osman Naim Kaya ile toplumsal medyada tanıştım. Uruguay’a gittiğimde kendisi bana çevirmenlik, çalışma müsaadesi alınması, taşınır taşınmaz malların alınması üzere hususlarda yardımcı oldu. Çiftlik Bank’ın oyun tarafıyla toplanan paralarla rastgele bir teması yoktu.”

Mahkeme heyeti, şirketlerin el konulduğu vakit ve şu anki borç alacak durumu ile menkul varlığının incelenmesi için alınması istenen uzman raporunun belgeye ulaşmadığını belirterek, raporun beklenilmesine karar verdi. Duruşma ertelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir