Türkiye ve KKTC arasında yeni dönem başlıyor

Türkiye ile KKTC ortasında imzalanan 2022 Yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Mutabakatı kapsamında “Kıbrıs İşbirliği ve Aksiyon Planı” hazırlandı. Bakanlık, toplumsal hizmet ve toplumsal yardımlar alanında gereksinimlerin belirlenmesi, bayanın statüsünün güçlendirilmesine yönelik siyasetlerin yer aldığı aksiyon planındaki amaçları hayata geçirmek için çalışmalarına sürat verdi. 

Eylem planı kapsamında, Ağustos ayında KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ve 14 kişilik Kıbrıs heyeti, hizmetleri yerinde incelemek üzere Bakanlığa çalışma ziyareti gerçekleştirdi. KKTC yetkilileri ile mevzuat, aile temalı çalışmalar ve uygulamalar konusunda toplantılar gerçekleştirilirken, karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Ayrıyeten, bakanlığa bağlı kuruluşlara saha ziyaretleri yapıldı, Kıbrıslı yetkililer kuruluşların hizmetleri hakkında bilgilendirildi. 

7 KIBRIS GAZİSİ KKTC’DE ÇEŞİTLİ ZİYARETLERDE BULUNDU 

Yaşlı, engelli, bayan, çocuk, gazi, gazi yakını ve şehit yakınlarına yönelik siyaset ve hizmetler konusunda iş birliğinin güçlendirilmesine, bilgi ve tecrübe paylaşımının yapılmasına yönelik Bakanlık sorumluluğunda birçok siyaset ve hareket hayata geçirildi. Bu kapsamda “Kıbrıs Gazilerinin Kıbrıs Gençleri ile Mavi Vatan Buluşması” Projesiyle, Türkiye’nin 7 bölgesinden Kıbrıs Barış Harekatı’na katılmış 7 Kıbrıs gazisi KKTC’yi ziyaret ederek gençlerle bir ortaya geldi. 

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakan Yardımcısı Rıdvan Duran’ın başkanlığında bakanlık uzmanlarından oluşan heyet ise geçtiğimiz hafta KKTC’ye giderek, çocuk yuvası, engelli rehabilitasyon merkezi üzere noktalara çalışma ziyaretleri gerçekleştirdi. Ayrıyeten, Türk teşebbüsçü iş bayanlarıyla bir ortaya gelinerek, ortak stratejiler ve bayan girişimcilere yönelik iş birlikleri değerlendirildi. 

KADININ GÜÇLENMESİ STRATEJİ DOKÜMANI VE HAREKET PLANI TANITILDI

Ülkemizde bayan alanında gerçekleştirilen çalışmalar konusunda deneyim transferi gerçekleştirilmesi gayesiyle Bayanın Güçlenmesi Strateji Dokümanı ve Hareket Planının (2018-2023) tanıtımı yapıldı. Eğitim ve istihdam dışındaki bayanların güçlendirilmesi kapsamında hayata geçirilen “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar” Projesi ile ilgili detaylı bilgilendirme yapıldı. Projede yer alan faaliyetlere benzeri çalışmaların KKTC’de uygulanabilirliği üzerine istişarelerde bulunuldu. 

Ayrıca, bayan kooperatiflerinin güçlendirilmesi çalışmaları kapsamında bayan teşebbüsçüler yerinde ziyaret edildi ve uygun uygulama örnekleri KKTC’li yetkililere sunuldu. 

AEP KAPSAMINDA KURS PROGRAMLARI OLUŞTURULACAK 

Eylem planı kapsamında yılsonuna kadar tamamlanması planlanan başka siyaset ve hareketler ise şöyle: 

Risk altındaki çocuklara yönelik arz odaklı hizmetlerin yaygınlaştırılması sağlanacak. 

Aile Eğitim Programı (AEP) doğrultusunda KKTC’de ailelerin gereksinimlerine yönelik kurs programları oluşturulacak. Türkiye Aile Yapısı Araştırması (TAYA), Türkiye Boşanma Nedenleri Araştırması üzere toplumsal araştırmaların KKTC’de bulunan üniversiteler ve ilgili kurumlar ile iş birliği yapılarak, bu ülkede de gerçekleştirilmesi konusunda takviye sağlanacak. 

Aile Danışmanlığı hizmet modelinin geliştirilmesi, Toplumsal Hizmet Merkezleri (SHM) modelinin oluşturulması ve Aile Toplumsal Takviye Programının (ASDEP) uygulanması için teknik takviye verilecek. 

AKTİF YAŞLANMAYA YÖNELİK BİLGİ PAYLAŞIMINDA BULUNULACAK 

Engellilik ve yaşlılık konusunda temel siyaset, hak ve hizmetler ile faal yaşlanmaya yönelik farkındalık çalışmaları hakkında bilgi paylaşımında bulunulacak. Engelli ve yaşlılara yönelik bakım ve rehabilitasyon hizmetleri ile erişilebilirliğin sağlanması konusunda teknik takviye sağlanacak. Ayrıyeten, ortak çalışma kümesiyle KKTC’de toplumsal yardım programları belirlenmesine ait teknik yardımda da bulunulacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir