Van’da seçim öngörüsü: Yeşil Sol 6, CHP 1, AK Parti 1

VAN – Van’da seçimlerde uzun yıllardır HDP ve AK Parti’nin üstünlüğü gözlemleniyor. En son yapılan 2018 seçimlerinde HDP 5, AK Parti ise 3 milletvekili çıkardı. CHP ise yüzde 2,6 oy oranıyla kentte dördüncü parti olabildi. Lakin CHP, 14 Mayıs’ta yapılacak genel seçimler için savlı ve Van’dan milletvekilleri çıkarabileceğine inanıyor. Halbuki CHP, Van’dan en son 21 yıl evvel milletvekili çıkabildi.

80’li yıllarda ulusal görüşün, 90’lı yıllarda siyasal Kürt hareketinin, 2000’li yıllara gelindiğinde AK Parti’nin oy üstünlüğü olduğu Van, son seçimlerde ise tekrar Kürt siyasal hareketinin ‘kale’ olarak nitelendirdiği kentler ortasında yer aldı. Pekala, 8 milletvekili kotasını HDP ve AK Parti’nin bölüştüğü kentte, üçüncü bir siyasi parti vekil çıkarabilecek mi? Mevzuyu Van’da yaşayan gazeteciler ile konuştuk.

Serhat News’in Genel Yayın Yönetmeni Sıddık Güler

‘YILLAR SONRA BU ALANDA CHP İÇİN BİR ALAN AÇILDI’

Van merkezli yayın yapan Serhat News’in Genel Yayın Yönetmeni Sıddık Güler’e nazaran, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde bu kere istikrarlar değişecek. Güler, öngörüsünü şu formda tabir ediyor: “Özelikle yaşanan ekonomik kriz, iktidarın Kürt probleminde yürüttüğü çözümsüzlük, AKP’den önemli kopuşlara neden oldu. Yeşil Sol Parti ve AKP’nin katılaşan adaylarına da önemli bir reaksiyon gelişti. Bu reaksiyon sonucunda seçmenlerin bir birçoklarının CHP’ye döneceği bir durum kelam konusu. Aslında yıllar sonra bu alanda, CHP için de bir alan açıldı. Bu alanın açılması ve CHP’nin liste başı adayının alanda karşılığının olması oy oranında önemli bir yükselişi beraberinde getirecektir. Şayet CHP, kentte AKP’den önemli oranda oy koparırsa, bir vekil çıkarması olasıdır. Kentteki atmosfere nazaran, Van’daki milletvekillerinin Yeşil Sol Parti’den 6, CHP’den 1, AKP’den 1 halinde olması bekleniyor.”

‘SERMAYENİN TÜRK’Ü, KÜRT’Ü, SOLU, SAĞI OLMAZ’

Gazeteci Ruşen Takva da CHP’nin 2002 yılından beridir birinci kere bir milletvekili çıkarma bahtına sahip olduğunu söylüyor. Takva, bu bahtın sebebini Van’da yaşayan Kürt sermayedarlarına bağlıyor: “Sermayenin Türk’ü, Kürt’ü, solu, sağı olmaz.”

Takva şöyle devam ediyor: “Sermaye güçten yana tutum alır. Dolayısıyla AKP’nin bu seçimi kaybedeceğine ikna olurlarsa, öbür bir güç adayı olan CHP’nin ardında konsolide olabilirler. AKP’nin bir evvelki seçime kadar Van’da 180-200 bin bandında bir oyu vardı. Bu sayı hiçbir seçimde düşmedi. Lakin bu seçimde 100 bine kadar düşeceği ön görülüyor. 100 binin altına düşerse hiç milletvekili çıkaramayabilir. Fakat 100 bin bandında bir oya sahip olursa, Yeşil Sol Parti’nin 6, AKP’nin 1, CHP’nin de 1 milletvekili çıkabileceğini öngörüyorum.”

Gazete Van Genel Yayın Yönetmeni Arif Karakaş

‘LİBERAL VE DEMOKRAT KESİTLER ÜÇÜNCÜ BİR YOLUN VARLIĞINI DEĞERLİ GÖRÜYOR’

Gazete Van Genel Yayın Yönetmeni Arif Karakaş da Van’daki iki partili tabloya üçüncü bir partinin eklenebileceğini düşünenlerden. Karakaş, genç seçmenin beklentilerinin ve Kılıçdaroğlu’nun telaffuzlarının, CHP’yi bölgede kıymetli bir aktör haline getirdiğini söylüyor. Kılıçdaroğlu tarafından kurulan ve Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın başında bulunduğu Doğu Masası’nın bölgede yürüttüğü çalışmaların, CHP’yi daha görünür hale getirdiğini belirten Karakaş, seçimle ilgili öngörüsünü şöyle açıklıyor: “CHP, bilhassa bu seçimde gençlerden çok oy alacak. Zira alanda Kılıçdaroğlu’na karşı sempati çabucak göze çarpıyor. Bence bu sinerji, partinin oy oranlarına da yansıyacak. Yeniden Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin ve Van üzere vilayetlerde iktidar partisine olan reaksiyon, seçmeni ana muhalefete yönlendiriyor. Diyarbakır ve Van üzere yerlerde AKP’nin siyasetlerinden, tavrından, vekillerinden hatta vekil adaylarından rahatsız olan seçmenlerin, CHP’ye oy vereceğini düşünüyorum. İki partili yapının hakim olduğu bu kentlerde, bilhassa liberal ve demokrat kesitler üçüncü bir yolun varlığını değerli görüyor.”

Wan Haber Genel Yayın Yönetmeni Uğur Tunçdemir

‘ARTIK BEKLENTİLERİNİ AÇIKÇA LİSANA GETİREN BİR VAN VAR’

Öte yandan Wan Haber Genel Yayın Yönetmeni Uğur Tunçdemir ise 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçim sonucunun, 2018 seçimlerindeki sonuçla çabucak hemen birebir olacağını düşünüyor. Tunçdemir’e nazaran, seçimin sonucunda Yeşil Sol Parti 5, AKP ise yeniden 3 milletvekili çıkarabilecek. CHP’nin Van’da olumlu bir hava yakaladığını lakin buna karşın Van’dan vekil çıkarma talihinin olmadığını söyleyen Tunçdemir, Millet İttifakı çatısı altındaki 6 siyasi partinin toplam oyunun 45 bini geçemeyeceğini belirtiyor.

Tunçdemir, Millet İttifakı’nın alacağı oyun bir milletvekili çıkarmak için kâfi olmayacağını vurgulayarak seçmenin beklentilerini şöyle anlatıyor: “Van, eski Van değil. Seçmenler de eski başta değil artık. Verdiği oyu sorgulayan, beklentilerini açıkça lisana getiren bir Van var. Bunu en net biçimde Yeşil Sol Parti’de görüyoruz. Bazen en koyu HDP’liler bile Yeşil Sol’un adaylarını eleştirebiliyor. Biz Van’da her vakit yerli ve ulusal vekillerin olmasını istiyoruz. Bu istek sadece iktidar partisi özelinde değil, ana muhalefet ve başka muhalefet partileri içinde bu geçerli. Sokaklarda AK Parti ve Yeşil Sol Parti’nin aday listelerine itirazları duyuyoruz. Halk artık kendine daha yakın, daha ulaşılabilir, daha çalışkan ve daha yürekli vekil istiyor. Seçmenlerin vekillerden çok fazla isteği yok, ulaşılabilir olsun ve kentine hizmet etsin kâfi. Herkes bunu istiyor artık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir